Kevesek által ismert titok, hogy Kelet-Magyarország legnagyobb tava nem csak part menti nádasokat, vagy sulymot és tündérrózsát rejt, hanem olyan húsevő növényt, mely a másodperc ezred része alatt ejti rabul zsákmányát. S hogy melyik ez a növény? Pár éve a Legyen ön is milliomos játékban ötmilliós kérdés volt; a pályázó elbukta a feladványt.

Ismerje meg ezt az érdekes növényt, mely nem más, mint a közönséges rence.
A húsevő növény levelei a vízfelszínen, vagy alatta lebegnek. A víz fölé emelkedő hajtásai vöröses színűek. Aranysárga virágai ezeken a vörösbarna színű, 10-30 centiméterre a víz felszíne fölé emelkedő szárakon helyezkednek el. Sárga, kétajkú virágai fürtben nyílnak. A virágzása júniustól szeptemberig tart. A termése sokmagvú, kerekded toktermés.
A közönséges rencét (utricularia vulgaris) különlegessé a levelein található apró hólyagok teszik. A száron sallangok helyezkednek el. Egyes sallangok tojás alakú, 1-4,5 milliméter hosszú hólyagokká alakultak át (számuk levelenként 8-20). Ezek a rendszerint vöröses hólyagok vagy tömlők nyílással rendelkeznek. A tömlők csapdaként működnek: belsejükben alacsony nyomás uralkodik, így amint egy víziállat megérinti az egyik sertét, a tömlőt lezáró csappantyú kinyílik, és a szívóerő hatására a vízzel együtt az állat is a tömlő belsejébe sodródik. A tömlők olyan villámgyorsan működnek - az egész folyamat mindössze fél milliszekundumot vesz igénybe -, hogy a foglyul ejtett állatnak esélye sincs a menekülésre, sőt szabad szemmel a zsákmányszerzés folyamata nem is követhető. A növény a foglyul ejtett zsákmányát végül fehérjebontó enzimek segítségével emészti meg.
A közönséges rence álló- vagy lassan folyó vizek, mocsarak, vizesárkok lakója; virágzási ideje júniustól szeptember végéig tart. Sekély, tápanyagban közepesen gazdag vizekben a leggyakoribb. A békalencs-fajokkal (Lemna) lebegő hínártársulást alkot. Kismértékű vízszennyeződés előmozdítja fejlődését, erős szennyeződés esetén azonban érzékelhetően megritkul.
TIPP! Fedezd fel a Tisza-tó szépségeit, melyhez a legjobb idegenvezetőt, Tündét, Abádszalókon, a Villa Borkában találod! Kattints ide, és foglalj most, s nem marad előtted Tisza-tavi titok.
Gömb vagy tojás alakú, tömötten összezsúfolt levelekből képződött, mintegy 10 milliméter vastag, erősen szőrös csúcsrügyekkel telel át, amelyek ősszel a növény elbomlásakor az iszapba süllyednek.

Érdekesség a rencéről: A grenoble-i egyetem kutatói Philippe Marmottant-nal az élen egy olyan kamera felhasználásával vizsgálták a rencék életét, amely másodpercenként tízezer felvételt képes készíteni. E kutatás eredményeként sikerült részleteiben megismerni a vadászat módját; a felvételek lelassítása által derült ki, hogy amikor a rence "készenlétbe helyezi" a csapdát, kifújja a tömlőben lévő folyadékot, miáltal annak a belsejében alacsonyabb a nyomás, mint a környezetben. Amint a potenciális zsákmány megérinti a tömlő "szája" előtt lévő parányi sertéket, a csappantyú kinyílik, és a víz az áldozattal együtt bezúdul a tömlőbe.
A ragadozó rencéről készült egyik kisfilmet itt tudod megnézni:
A számítások szerint a szívóhatás oly erős, hogy a nehézkedési gyorsulás eléri a 600 g-t. Összehasonlításként az űrhajó startjánál az asztronautákra 3,5g nehézségi gyorsulás hat, 8 g-nél pedig elveszítenék az eszméletüket.
Hol van a Tisza-tó? Mit érdemes tudni róla? Olvass itt!
Gyere a Tisza-tóra,
fedezd fel élőhelyén a világ leggyorsabb növényét!
Fotó: Kasza Sándor, Kapitális, H. Zell, K. Peters
Megtisztelsz, ha tetszett és megosztod vagy elküldöd ismerőseidnek. Sok munkám van benne... Nekem is fontos, hogy tudjam, tetszett-e neked. Megköszönöm, ha jelzed felém azzal a kis tetszik gombbal.
További szépségekért, érdekességekért pedig csatlakozz a facebook oldalamhoz!
Az írás szerzői jogvédelem hatálya alá esik.