A Tisza-tó csodás! Gyere, fedezz fel velünk még 10 szuper látnivalót, s hihetetlen élményekkel és fotókkal leszel gazdagabb! Jártál már a csodálatos Tisza-tavon, s azt gondolod, mindent megnéztél, amit lehet, s amit érdemes? Azért igyekszünk ezzel a TOP10-es listánkkal téged is ámulatba ejteni. Azok pedig, akiknek még ismeretlen ez a vidék, mindenképpen jöjjenek, s ismerjék meg az idén 50 éves Tisza-tavat.
Listánkat most is a kevésbé ismert attrakcióktól indítjuk, nézzetek szét velünk!
1. Eiffel-torony/Kunmadaras
Erről még biztos sehol nem hallottál, de ha kíváncsi vagy egy világhírű nevezetességre, akkor irány a Tisza-tó! Az eredeti, Párizsban álló torony a nevét a tervezőcég tulajdonosáról, Gustave Eiffel mérnökről kapta. Az 1889. évi világkiállításra készült,és 324 m magas. Ez persze nem igaz a kunmadarasi kis hasonmásra, amely egy magánház udvarán magasodik, tujákkal kissé eltakarva, mert csak 4-5 méterig nyúlik fel, de megér egy kanyart.
Képzeld, megkérdezi a család, hogy most mit nézünk meg, s Te azt válaszolod, hogy elviszlek titeket az Eiffel Tornyhoz!
2. Mozdony és kocsiszín ütközése/Pusztakettős
Az Eiffel Torony pipa? Akkor Kunmadarasról vedd az irányt Tiszaszentimre felé, mert a következő meghökkentő látnivaló az út mentén vár. Az egykori pusztakettősi vasúti megálló melletti régi kocsiszín, amely összetalálkozott a kis piros mozdonnyal. Nézd, mi született a találkozásukból ...
Pusztakettős megállóhely, ami valójában egy vasúti megállóhely volt Tiszaszentimre település határában, a MÁV üzemeltetésében. A névadó, különálló településrész mellett létesült, közvetlenül a 3219-es út mellett. Nevezetessége, hogy egy kis múzeumot rendeztek be itt, ahol több régi vasúti jármű és egyéb eszköz is megtekinthető, valamint büfé is üzemel.
3. Zádor-híd/Karcag
Mit keres egy gyönyörű, öreg, majdnem kilenclyukú híd a puszta kellős közepén, minden víztől távol?
Tudtad, hogy Hortobágy világhírű jelképe másolat? Az eredetije a Zádor-híd Karcagtól észak-keletre, a Pest-Szolnok-Debrecen közötti egykori postaút mentén található műemlék.
A XIX. századi árvízszabályozások előtt a Zádor-ér folyt erre, a környék pedig mocsaras volt. 1804-ben Karcag városa a folyamatos, vízjárástól független közlekedési lehetőség biztosítására állandó kőhíd létesítését határozta el. Így készült a Zádor-híd. Az eredetileg kilenclyukú híd 1806–09 között épült Bedkovics Lőrinc mérnök tervei alapján.
Ma már csak hét lyukú, mert a két szélső pillért egy áradás elsodorta. De tudjuk, hogy erről lett másolva a Hortobágy híres jelképe.A Zádor-híd és környéke természetvédelmi terület.
4. Egy Máltai lovag magányos kápolnája/Abádszalók
A környék, sőt egész Nagykunság legszebb pusztai kápolnája Kunhegyes és Abádszalók között egy kunhalmon magasodik. A semmi közepén. A neogótikus épület évekig az enyészeté volt, de romjait 2014-ben szépen felújították. Körötte vadvirágok és szántóföldek, madárdal, tücskök ciripelése, az egyszerűség és a csend azonnal megérint. Ez a pusztatomaji Szent Móric Kápolna.
Hogy kerül egy kis ékszerdoboz a puszta közepére? Miért éppen a pusztába, bármely nagyobb településtől távol húzták fel a kápolna épületét? A válasz egyszerű, ha ismered a sztorit, amely meglepő és érdekes.
Hídvégi és oltszemi gróf Nemes Vince házasságban szerzett birtokán, Tomajpusztán építtette fel 13 szobás kastélyát és a hozzá tartozó majorságot az 1860-as években. Azért, hogy cselédjeinek és a majorságban dolgozóknak ne kelljen a vasárnapi mise kedvéért Kunhegyesre gyalogolniuk, úgy döntött, a birtokán létesít egy kápolnát, mely képes mindenkit befogadni.
Nemes Vince, aki számtalan titulusa mellett a máltai lovagrendnek is tagja volt, a források szerint Novák Ferenc „budapesti műépítészt” bízta meg a kápolna megtervezésével. A neogótikus épületet a majorság-közeli kunhalomra építették meg, és 1892-ben szentelték fel. Látogass ide, s téged is elvarázsol az épület, és a szemed elé táruló végtelen alföldi panoráma!
TIPPÜNK-Így találsz oda:
A Tisza-tó felé haladva, Kunhegyes utolsó házain túl, kb. 3 kilométerre, a jobb oldalon, keleti irányban egy tanya mögött új aszfaltos útra fordulva találtuk meg a régi majorság elhagyatott épületeit, és még azon is túl, itt jobbra fordulva van az említett földút, mely nagyjából a torony felé vezet.
5. Tiszaigari Arborétum
Irány a mesék erdeje, ami a Tisza-tó szomszédságában lévő kis falu, Tiszaigar szélén található. A Tiszaigari Arborétum és Természetvédelmi Terület az 1800-as évek vége felé alakult a Tisza által egykor gyakran elöntött magasabb területeken, öntéstalaja a lerakott hordalékból áll.
Lenyűgöző és feltöltő séta vár rád! Az arborétumban számos különleges, idős, nagyméretű lomb- és tűlevelű fafaj és változata található. Ezek közül a legjelentősebbek: páfrányfenyő(Ginkgo biloba), tiszafa (Taxus baccata), kolorádófenyő (Abies concolor),szerb lucullus (Picea omorica), duglászfenyő (Pseudotsuga taxifolia).
Azonban kétség kívül a leginkább magával ragadó élmény, amikor a hatalmas amerikai mocsárciprusok (Taxodium distichum) között sétálunk, melyeknek valóságos erdeje található itt. Egyes példányai a 30 méteres magasságot is elérik. Az arborétum területe 19 hektár, szóval 1-2 órás programra legalább készülj. 1976 óta védett.
6. Fekete(Gyilkos)-tó/Abádszalóki-medence
Az Abádszalóki-medence a Tisza-tó legnagyobb átlagos vízmélységű medencéje a maga 2,5 méteres mélységével. Egy nagy sziget, a Telekháti-sziget osztja ketté, melynek észak-nyugati csücskénél, egy kis titkos bejárón keresztül jutunk a koromfekete vizű Fekete-tóra, akkora nyíláson ahol épp hogy elfér horgászcsónakunk. Igazi paradicsomi környezet hangos madárdallal, vízi-, és vízparti növények tucatjaival és a fekete színű vizével különleges élmény egy vezetett csónaktúrán.
Vigyázz! A belső tó fekete vize figyelmeztetés is, ugyanis található itt egy különleges növény. A gyilkos csomorika a legmérgezőbb növények közé tartozik. Minden része, de elsősorban kellemes, zellerillatú, édes ízű gyöktörzse erősen mérgező cikutoxint tartalmaz. Tőkéjének rekeszei sárgás, nyúlós nedvvel teltek, mely nagyon erős narkotikus-csípős hatású. Mérgezési tünetei nyálfolyás és heves görcsök jelentkezése, mely az epilepsziához hasonló.
TIPP! Ha ilyen, és ehhez hasonló csodás zugokat ismernél meg, amerre szinte csak a madár jár, a környék híres Matula-bácsija megmutatja neked. Csónaktúrára fel!
7. Jóreménység-sziget/Abádszalók
A Jóreménység-sziget a Tisza-tó hatalmas Abádszalóki-medencéjének észak-nyugati csücskében egy apró kis birtok, a nyugalom szigete.
Ezen a félszigeten rendezte be a híres Tisza-tavi vlogger, Ljasuk Dimitry magányos kunyhóját a 2020-as karantén idején. (Itt készült a filmje, amelyet a Netflixen meg tudtok nézni.) A sziget egy tökéletes robinsoni világ, egy eszme szülőhelye, s manapság pedig egy közösségi pihenőhely. (A berendezett kunyhó az abádszalóki Tisza-tó Strandon jelenleg is látogatható.)
A JóreményStég pihenőhely küldetése a kapcsolódás. Kapcsolódás a természethez, önmagunkhoz, múltunkhoz, jövőnkhöz, az emberekhez. A cél, hogy megmutassa, miként vigyázhatjuk és óvhatjuk meg a természetet pihenés és kikapcsolódás közben. Hogyan töltsük az időt kulturáltan a vízparton, hogyan tartsunk tisztán, hogyan gondozzunk közösen ezt a kis birtokot a Tisza partján úgy, hogy az megtartsa eredeti romantikáját és egyszerű de különleges hangulatát.
TIPPÜNK! A Jóreménység-sziget igazából félsziget. Abádszalókról Kisköre irányába haladva a tavat körül ölelő kerékpárútról tudod megközelíteni. Tábla fogja jelezni, mikor fordítsd a kormányt a csalit irányába. :)
8. Dinópark/Tiszafüred
A tiszafüredi Dínópark nagyon új látványossága a Tisza-tónak. Több mint 30 fajta dióval ismerkedhetünk meg, amik egy ártéri őserdő fái, bokrai között rejtőzködnek. Így aztán a kiindulópont adott, hogy el tudjunk képzelni egy őskori mocsaras tájat, ahol a dinoszauruszok is élhettek.
A dinoszaurusz kiállítást a tisztásokon szabadtéri játékok egészítik ki, így adva meg a játék, tanulás, és kaland hármas élményét.
TIPPÜNK! Ha a GPS-be beütöd: Tiszafüred, Füredi út 99., az Örvényi út után át kell menni a vasúti átjárón, és 100 méterre, a jobb oldalon egy földút fog vezetni a Dinó Park bejáratához, ami esőben is járható. Az erdőben lesz a park. A vasúti átjáró után lassíts, és figyeld a táblákat!
9. Kenguru Park/Tiszaderzs
Ausztrália élővilága elevenedik meg Tiszaderzsen, a Kenguru Parkban, mely a nyíregyházi zoo "kiskölyke". Nem csak egyszerű állatkertről vagy simogatóról van szó, hiszen itt a Benett kenguruk között járhatunk, leülhetünk melléjük, de akár még szelfizhetünk is velük.
Újdonság, hogy idén már a makikkal is megtehetjük ezeket a napokban elkészült kifutójukban. A vörös óriáskengurut, a ma élő legnagyobb erszényest elkerítve tekinthetjük meg, ugyanúgy, mint az alpakákat, szurikátákat, kakadukat, kapibarát, szalagos varánusz, sarkantyús teknőst és számos madárfajt is.
TIPPÜNK! A Kenguru Park szuper élmény kicsiknek és nagyoknak! DE vegyétek figyelembe, hogy a kevés árnyék miatt mikor fedezitek fel.
10. Tisza-tavi Csillagda
Az eget kémlelni, a csillagokban gyönyörködni az éjszakai Tisza-tónál különleges élmény. Az ország alacsony fényszennyezésű területei közé tartozik, így egy tiszta égboltú éjszakán a Tejútban is gyönyörködhetünk.
10+1. Az első Tisza-tavi blogger csodabirodalma/Villa Borka
Tünde már 8. éve ad hírt a Tisza-tó csodáiról, látnivalóiról a Gyereatiszatóra.blog.hu oldalán, így hatalmas tudással, rengeteg információval kalauzol Tisza-tavi pihenésetek, nyaralásotok idején.


A legjobb Tisza-tavi élmények itt várnak!
Megtisztelsz, ha tetszett és megosztod vagy elküldöd ismerőseidnek. Sok munkám van benne... Megköszönöm, ha jelzed felém azzal a kis tetszik gombbal.
További szépségekért, érdekességekért pedig csatlakozz a facebook oldalamhoz!
Fotó: L.Tünde, NEFAG Zrt., D2Fly, Ljasuk Dimitry