A tavon tartózkodók a Rádiós Segélyhívó Infokommunikációs Országos Egyesület (RSOE) által üzemeltetett BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság fényjelző rendszere segítségével szerezhetnek tudomást a viharjelzési fokozatról. Jelenleg a tó körül 5 fényjelző lámpa található, 2 az abádszalóki-öbölben, 1-1 pedig Újlőrincfalva, Sarud és Poroszló térségében.
A Tisza-tavi viharjelzőket itt találod
A vihar előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) készíti, illetve vezérli a fényjelző lámpákat. A tó körül tartózkodók a lámpákon túl az aktuális viharjelzési fokozatokról az OMSZ honlapján (www.met.hu) is olvashatnak.
Elsőfokú viharjelzés van érvényben, ha a viharjelző berendezés percenként 45-öt villan. Ebben az esetben úszni, csónakkal és más vízi sporteszközzel csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni. A szélirány figyelemmel kísérése nagyon fontos. Ilyenkor kerülni kell a gumimatracos, gumicsónakos stb. eszközökkel való fürdőzést és ha már elvitte a szél a fürdőeszközt, akkor se ússzunk utána, nem érdemes kockáztatni az emberi élet biztonságát.
Másodfokú viharjelzés esetén a viharjelző lámpák percenként 90-szer villannak fel. Ebben az esetben a vihar rövid időn belüli megérkezését jelzik. Ilyen esetben fürödni tilos! Továbbá tilos csónakkal és más vízi sporteszközzel közlekedni (a vitorláshajók kivételével). Aki megszegi ezeket a szabályokat az felelőtlenül kockáztatja az életét. A másodfokú viharjelzést nagyon sokszor nem veszik figyelembe a fürdőzők, pedig Ők vannak a legkiszolgáltatottabb helyzetben. Ilyenkor számítani kell arra, hogy "porzani" fog a víz, ami azt jelenti, hogy a vízfelszín felett akár 40-50 cm magasságban is 80-90 % páratartalmú a levegő, tehát itt is szinte lehetetlen levegőt venni. Ilyen helyzetben arra kell törekedni, hogy kikerüljünk ebből a rétegből valamilyen módon.
A viharjelző rendszer célja, a meteorológiai előrejelzéseken alapuló figyelmeztető jelzőfények működtetésével felhívni a tavon közlekedők, sportolók és fürdőzők figyelmét az esetlegesen közelgő veszélyhelyzetre.

További lehetőség a tájékozódásra az OMSZ ingyenesen telepíthető Meteora nevű okostelefon alkalmazása, mely egy Android operációs rendszerű mobileszközön futtatható óra, ami egyben időjárási információkat is szolgáltat. Ennek használatával a készülék többek között jelzi, illetve figyelmezteti használóját az aktuális viharjelzési fokozatról, valamint a fokozatváltásról. Részletes leírás a szolgálat honlapján található.
Gyere a Tisza-tóra,
s itt nem csak remekül, de biztonságban is érezheted magad a vízen is!
Fotó: Riviéra Vízisport, Met.hu, Met.hu, S.A.T.-Tisza-tó