A tavaszhoz közeledve madarak ezrei kelnek útra, hogy ismét felkeressék azt a tájat ahol születtek, szülőföldjüket: többek között a Tisza- tavat. A tó kiváló fészkelési, költési helyet biztosít több száz védett madárfajnak.
Ma két itt élő gázlómadarat mutatok be, akik nem csak nevükben, de küllemükben is hasonlítanak egymásra: a kis kócsagot (Egretta garzetta) és a nagy kócsagot (Egretta alba). Mindkettő a gémfélék családjába tartozik, repüléskor az S- alakú nyak, a lomha szárnycsapás, és a nyújtott láb fő közös jellemzőjük. A nemek többnyire hasonlóak, de a hímek nagyobbak, mint a tojók. Dísztollaik a fej vagy a szárnyak meghosszabbodott tollai. A két faj testmérete eltérő, mint azt nevük is jelzi.
Kis kócsag
A kis kócsag a kisebb testű gémfélékhez tartozó gázlómadár, átlagos testhossza 55- 60 cm, szárnyfesztávolsága a 90-95 cm-t is elérheti. Tollazata már a kikeléstől hófehér szinű, nászidőszakban hosszú, fehér, lehajló bóbitája és néhány diszes szárnytolla nő.
Itt nézheted meg természetes környezetében a kis kócsagot:
Lába világosabb, általában sárga „papucsban” végződik, ami jól látható röptében. Arcbőre kékes színű, de nászidőszakban rövid időre narancssárgává válik.
A Tisza-tavon márciustól szeptemberig figyelhetjük meg, igy párzási és költési időszaka viszonylag későn kezdődik, mivel hosszú távon vonuló madár, a telet Afrikában és Dél-Ázsiában tölti.
Nagy kócsag
A nagy kócsag a fehér gémfélék legnagyobb madara, nemes kócsagként is hallhattál róla. Testhossza 85-102 centiméter, szárnyfesztávolsága a 140-170 centimétert is eléri. A nagy kócsag tollazata kikelésétől fogva fehér, költési időn kívül csőre sárga, lába barna, arcbőre zöldes. Nászruhája szintén fehér, ám sok gémfélével ellentétben nincs bóbitája, helyette hosszú, fátyolos szárnytollai nőnek; ilyenkor csőre rózsaszínes, pirosas, később fekete (olykor sárga tővel), arcbőre élénkzöld, lába pedig fekete.
Halakat, békákat, egyéb kétéltűeket, vízi rovarokat, kisemlősöket fogyaszt. A többi gémféléhez hasonló, kivárásra és villámgyors lecsapásra épülő vadászstratégiája van. Alapvetően magányosan táplálkozik, bár nagy bőség esetén több példány is összeverődhet.
A Tisza-tavon már februártól megfigyelheted, hiszen rövidtávon vonuló madár, a telet a mediterrán vidékeken tölti. Átlagosan egy méter átmérőjű fészkét avas nádból építi, de előfordul, hogy előző évi fészket csinositja ki. A párzásra nem sokkal a hazatérés után,február-március során sor kerül, amit látványos udvarlási ceremónia előz meg, melynek keretében a hím mutogatja megnyúlt dísztollait.
A gémfélék többségéhez hasonlóan mind a kis kócsag, mind a nagy kócsag költőtelepeket alkot, többnyire földközelben a nádasban, de olykor fákon is. A kolóniák akár 50 párból is állhatnak, olykor egyéb gémfélék is csatlakozhatnak. A Tisza-tó legnagyobb gémtelepe a Tiszavalki-medencében, a Tisza-tavi Madárrezervátumban található, mely a Hortobágyi Nemzeti Parkkal közösen a Világörökség része.
Mindkét kócsag-faj évente csak egyszer költ.A kis kócsag 5-6, mig a nagy kócsag 3-4 kékeszöld tojást rak egy alkalommal, melyeken előbbi 26-28 napig, utóbbi 24-26 napig ül, - a két szülő felváltva. A kócsag fiókák fehér pehelytollakkal jönnek a világra, a fészket csak 34-35 nap után hagyják el. Gondozásukban mindkét szülő részt vesz.
A kócsagállományt a XIX. században a kor nagy divatja,a kócsagtoll-viselés tizedelte meg. A brit Királyi Madárvédelmi Egyesület, mely ma Európa legnagyobb közhasznú természetvédelmi szervezete,1889-ben alapvetően a kócsagirtás (pontosabban a dísztoll-kereskedelem) megfékezésére jött létre.
Vönöczky Schenk Jakab a hágai madárkongresszuson felolvasott dolgozata nyomán, a védelem érdekében gyűjtés indult Hollandiában, német és angol területeken , sőt még Magyarországról is befolyt egy kisebb összeg. Ebből lehetett felfogadni az első magyar természetvédelmi őrt, aki kócsagőr volt a Kisbalatonon.
Bár Magyarországon a kócsagok állománya növekvő, a nagy kócsag, a magyar természetvédelem szimbóluma fokozott védettséget élvez, eszmei értéke 100 000 forint, mig a kis kócsag eszmei értéke 250 000 forint.
Gyere a Tisza-tóra, vigyázzunk rájuk, és csodáljuk együtt a pompás, hófehér madarakat!
Fotó: Völgyi Sándor, Nimfea, Nádasdi Szabó Gábor, J. Bier, KNP,