Vízen járni viszonylag nehéz: minimum a világtörténelem legismertebb szereplőjének kell lenni ahhoz, hogy sikeresen megtett lépésekkel büszkélkedhessünk.
Aki azonban a Tisza-tavat szeretné megismerni, annak kifejezetten ajánljuk, járjon a vízen! Vagyis inkább a víz felett, mert karnyújtásnyira a természettől többet látunk, ismerünk meg belőle. Ráadásul ezt a tó két pontján is megtehetjük akkor is, ha nem mi vagyunk az a bizonyos ismert történelmi személy. Csak fel kell keresni a Tisza-tavi Tanösvényeket.
Mi az a tanösvény? A tanösvény a megálmodói és a végigjárói számára is mást és mást jelent, de végső soron azonos értékekkel bír. Az útvonal kiépítőinek célja lehet az adott környék, annak jellegzetességeinek bemutatása, a természet védelmére nevelés, az iskolai tananyag kiegészítése, a természetjárás népszerűsítése, a turistaforgalom fellendítése. A látogatók számára egy vasárnapi séta célpontja lehet, osztálykirándulás, egy túra értékes eleme, tartalmas szórakozás, melynek végén úgy mennek haza, hogy megismerték a környéket, jót kirándultak, ismeretekkel gazdagodtak. ... és körbe értek.
Tisza-tavi Vizisétány
A Tisza-tó első tanösvényét 2005-ben, Poroszlón építették. A Poroszlói-medence, melynek átlagos vízmélysége kisebb, mint a Sarudi-, vagy Abádszalóki-medencéé, rengeteg vízi madárnak és a vizes paradicsomot kedvelő más élőlényeknek biztosít élőhelyet. A másfél kilométer hosszú, vízre épített fahíd-rendszer körbefut egy kis belső tavon, elvezet két madárvártához és egy megfigyelő toronyhoz is. Ha elfáradunk felfedezésünk során, leülhetünk, megpihenhetünk egy belső kis sziget árnyas padjain.
Tavaly nyáron csalódottan tapasztalták a Vendégek, hogy a Poroszlói Ökocentrumhoz tartozó sétaút zárva van. De idén Húsvétkor újra nyit a Tisza-tavi Vízi Sétány, melyet felújítottak, s gazdája a Hortobágyi Nemzeti Park lett.
A megújult tanösvény a poroszlói Delfin kikötőből érhető el rendszeres csónakjáratokkal, vagy a szerződött partnerek csónaktúráinak keretében a Tisza-tó több kikötőjéből. A pár perces hajóúttal elérhető tanösvényen a pallóút kezdete, s indulhat a felfedezés!
A tanösvény az óránként – szükség szerint sűrűbben – induló rendszeres járatokkal bejelentkezés nélkül látogatható, a vendégeknek a Hortobágyi Nemzeti Park szakvezetői egyes pontokon tájékoztatást adnak a Tisza-tó élővilágáról, történetéről. A szakértő csapat havi tematika szerint bemutatókat, témanapokat is szervez. A bejelentkezett csoportok kísérő szakvezetést kérhetnek, iskolás csoportoknak a korosztályhoz igazított, tematikus bemutatást is kínálnak.
Másik lehetőség a Tiszaörvényi Szabics Kikötőből induló Tiszavirág Ártéri Sétaút, mely a nevezett kikötőből -a belépőjegy megváltása után- egy rövid csónakázással érhető el, s egész évben látogatható.
A Tiszavirág szintén másfél kilométeren kalauzolja Vendégeit, bemutatva a tiszavirág (kérész) életét, fejlődési fázisait és a Tisza-tó élővilágát. Madármegfigyelő tornyai és a séta végcélját is jelentő belső tó, a Göbe halászladikjai is igen népszerűek.
Ez utóbbiakat különösen a csónakos barangolók és a fotózás szerelmesei veszik szívesen birtokba hosszabb-rövidebb időre. A sétaút pihenőiben megismerkedhetünk olyan régi, s már szinte majdnem elfelejtett, de példaértékű "természet és emberi tevékenység" kapcsolatokkal, mint a teknővájás, a kosár és gyékényfonás valamint az eredeti, tiszai halászmesterség és a kubikos élet.
A négy ősi mesterségben éppen az a közös amit az ártéri sétány élő környezete kovácsolt össze, mely nem más mint maga a tevékenység tárgya, ami itt él, itt terem.
Most nagyszerű lehetőségeket kínálnak a látogatóknak! Legyen szó Nemzeti Ünnepünkről, vagy akár a Víz Világnapjáról egy-egy márciusi hétvégén, a Tiszavirág Ártéri Sétaútra bármelyik szombaton érdemes lesz kilátogatni.
A „Márciusi kikelet túrák”-on az aktuálisan látható és hallható madárvilággal és az ébredő természettel ismerkedhetsz meg!
Előzetes bejelentkezés szükséges!
Jegyárak: Felnőtt: 1.000 Ft
Diák, nyugdíjas: 750 Ft (Diák: általános/középisk. diákigazolvány) (Nyugdíjas: személyigazolvány)
Hogy kedvet kapj az induláshoz, rövid ízelítő a sétaútról:
Gyere a Tisza-tóra,
ahol te is megismered a víz felett járás fantasztikus élményét!
Fotó: Kasza Sándor, Kasza Sándor, Tiszáért Alapítvány, Programturizmus, Ártéri Sétaút