Együtt a bolygónkért: A Föld napján!
Immár 45 éve tartják meg a Föld napja világmozgalmat minden év április 22.-én; Magyarországon pedig 1990 óta rendezik meg. Mint minden zöld napnak, a Föld napjának is megvan a célkitűzése: Felhívni a Földön élő emberek figyelmét, hogy bolygónk komoly ökológiai válságra jutott. Neked is feladatod van: Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan! Te is tudsz tenni Földünkért, hiszen kis lépések sora vezet a célhoz.
Következő képeinken olyan ökológiai katasztrófákat mutatunk be, melyeket az emberi figyelmetlenség, nemtörődömség, felelőtlenség okozott, pedig mind megelőzhető lett volna!
Figyelem, a következő képek a nyugalom megzavarására alkalmas elemeket is tartalmazhatnak!
1. Kép:
Mexikói-öböl: egyik olajfúró-tornya megsérült. A kiömlő olajat képtelenek voltak hosszú ideig megfékezni, amely a térség legnagyobb ökológiai katasztrófájához vezetett.
2. Kép:
Az éltető víz hiánya: Az ENSZ szerint a víz a világ egyes területein előbb kifogy, mint a kőolaj. Tény: a vízhasználat kétszer gyorsabb ütemben nőtt az elmúlt 100 évben, mint a Föld népessége.
3. Kép:
2010. október 4. Magyarország: Az Ajkai Timföldgyár tulajdonában lévő vörös iszap tároló átszakadt.Az erősen lúgos, maró hatású ipari hulladék körülbelül 40 négyzetkilométeren terült szét, felbecsülhetetlen gazdasági és ökológiai károkat okozva a devecseri kistérségben. Tíz ember meghalt, a sérültek száma több mint 150 fő.
4. Kép:
Hova tűnik az esőerdőnk? Veszélyben van egész bolygónk egészsége, és jóléte! Naponta, percenként csaknem 70 holdnyi esőerdőt irtanak ki, pusztítanak el, ez nagyobb terület, mint a New York-i Central Park. Egykor az afrikai Szahara is esőerdő volt...
5.Kép:
2014. december, Duna- delta: egy gyomirtó-rendkívül mérgező vegyszer- a furadan miatt történtek/történnek a madárpusztulások a deltában. Természetvédők szerint, akár több tízezer madár pusztult már el eddig.
6. Kép:
Hal pusztulás Kínában: Körülbelül száz tonna hal pusztulhatott el egy közép-kínai folyóban, miután minden valószínűség szerint a helyi vegyipari vállalat üzeméből ammóniát tartalmazó szennyvíz került a folyóba. Az érintett Vuhan közeli településeken csaknem kétezer ember él halászatból, Huanghualao faluban például 150 halászcsónak gazdája sopánkodik az akár napi 70 ezer jüant (2,6 millió forint) is elérő veszteség miatt.
7. Kép:
Sas mérgezés Magyarországon: Jelenleg több hazai fészkelő parlagi sast, réti sast, egyéb ragadozómadarat mérgeznek meg évente. A mérgezésnek 2 típusa van. Véletlenszerű, nem tudatos. Pl.: növényvédő szerek helytelen használata.
Szándékos: Amikor tudatosan, "nemkívánatos" madarakat, emlősöket akarnak elpusztítani. Az emberi kegyetlenség nem ismer határokat!
8. Kép:
Szemétdomb Banglades fővárosában: Dhakában nemcsak a légszennyezettség miatt aggasztó a helyzet, hanem a vizek állapota miatt is. Köszönhetően annak, hogy a szemét az utcán landol, hiszen nincsenek utcai szeméttárolók.
9. Kép:
Olvadó jégsapkák: A globális felmelegedés okozta jégolvadás miatt hatalmas tömegű édesvíz kerülhet az Atlanti-óceánba, aminek következtében irányt változtathat, lelassulhat, vagy akár meg is szűnhet a Golf-áramlás. Biológiai hatásai a jegesmedvék élőhelyén, a sarkvidéken jelentkeznek a legsúlyosabban. A jégmezők fokozatos olvadásával beszűkül a ragadozók vadászterülete, amelyek így nem juthatnak elegendő táplálékhoz. Mivel egyre nehezebben és egyre kevesebb zsákmányt tudnak ejteni, ezért nem tudnak megfelelő zsírréteget felhalmozni az ínségesebb időkre, ami a pusztulásukhoz vezet.
10. Kép:
A gyilkos füstköd, a szmog: Londonban 1952 decemberében volt tapasztalható egy igen súlyos példája, amikor öt napon át füstköd borította a várost. Ezen a héten négyezerrel több ember halt meg, mint más években ugyanebben az időszakban. A halálozás olyan szintet ért el, mint utoljára 1866-ban, a legutolsó kolerajárvány idején. Ez az eddig ismert legnagyobb városi levegőszennyezési katasztrófa.
"A természet hatalmas, az ember parányi, ezért aztán az ember léte attól függ, milyen kapcsolatot tud teremteni a természettel..."
dr. Szent Györgyi Albert
Te is részese vagy a természetnek, cselekedj okosan!
Gyere a Tisza- tóra!