A Tisza-tó létrejötte Magyarország legnagyobb vízügyi létesítményének köszönhető, a Kiskörei Vízlépcső-, és Vízerőműnek. Nem újdonság, hogy a Tisza-tó mesterségesen létrehozott víztározó a Tisza középső szakaszán. A 127 km² területű alföldi tavat azért hozták létre, hogy Magyarország legaszályosabb területét öntözni lehessen, az árvizekkel szemben hatásosan lehessen védekezni, valamint olcsón tudjanak elektromos áramot termelni.
A Kiskörei Vízlépcső Kisköre község határában, a Tisza torkolatától 403,2 km-re, a jobb parton létesített 1,8 km hosszú átvágásban épült 1967 és 1973 között. A létesítményt 1973. május 16-án helyezték üzembe.
A vízlépcső három egybeépített fő létesítménye: a duzzasztómű, a vízerőmű és a hajózsilip. A középen lévő duzzasztómű mellett, a jobb parton helyezkedik el vízerőmű, míg a bal parton a hajózsilip található .
A műtárgyak megépítésével ebben az esetben is energetikai, öntözési és árvízvédelmi célokat kívántak elérni. Az már más lapra tartozik, hogy a mezőgazdaság vízigénye utóbb túlzottnak bizonyult, és a kiskörei duzzasztómű felett megépített tározó tervezett további bővítésére már nem volt szükség.
Ellenkező esetben a mai vízszintnél mintegy 2-2,5 méterrel magasabban lenne a tó szintje.
A Tisza-tó - vagy lánykori nevén Kiskörei Víztározó- ma már a természetvédelem és az idegenforgalom kiemelt jelentőségű területe.
A mintegy másfél évtizede változatlan duzzasztási szintnek köszönhetően Európa-szerte elismert és keresett ökoturisztikai célpont. Újra erdősült árterei, szigetekkel tarkított felülete, az ősi Tisza-vidéket felidéző ártéri táj alakult itt ki. A magyar vízgazdálkodás méltán legnagyobb művének nevezett létesítmény azóta is meghatározó szerepet tölt be az egész Alföld társadalmi és gazdasági életében.
A 127 négyzetkilométer felületű mesterséges tó - nyári duzzasztási szintnél - 123 millió köbméter vizet tároz, körzete népszerű üdülőterületté, horgászparadicsommá, az aktív- és ökoturizmus fellegvárává vált, s az elmúlt évtizedekben a természet egyedülálló ökoszisztémákkal ajándékozott meg itt bennünket.
.
Azon a napon ünnep volt Kiskörén. A rengeteg ember kiöltözve állt az üzemi híd alatt, előttük az alvízi oldalon dísztribün, rajta ott ültek Heves, Szolnok, Hajdu-Bihar és Borsod megye párt- és állami vezetői. Az ünnepélyes esemény legfőbb vendége Fock Jenő, a Magyar Népköztársaság Minsztertanácsának elnöke volt, aki éppen aznap ünnepelte 57. születésnapját, -helikopteren érkezett. A közeli focipályán szállt le, és egyes rosszindulatú pletykákkal ellentétben nem autóval, hanem gyalog tette meg a pár száz méteres utat.
Az átadás:
Az ünnepélyes átadáshoz szükséges szalag az üzemi hídon volt kifeszítve. Fock Jenő, mielőtt átvágta volna, többek között azt mondta, nagy tisztelettel és szeretettel adja át ezt a jelentős vízügyi létesítményt, és hogy most ugyan miniszterelnökként van jelen, de reméli, magánemberként meghívják majd a csongrádi vízlépcső átadására is. A csongrádi vízlépcsőből nem lett semmi.
Az építkezés korabeli fotói:
Én és a Tisza-tó
Családi szál az erőművel kapcsolatban, hogy apukám részt vett az építésében, már az alapoktól. Több szocialista brigád munkáját hangolta össze, s vezette az építkezést. Ennek elismeréseként különböző magas kitüntetéseket kapott, valamint 1977-ben elnöki dicséretben is részesült.
Szereted a nagy számokat? Az építkezés matematikája:
A Tisza-tó „lelke” tehát a duzzasztómű.
A hajózsilip jobb oldali falában helyezkedik el a halzsilip, amely a halvándorlások idején üzemel.
TIPPÜNK!
Kisköre egyik nevezetessége, turisztikai célpontja az üzembe helyezésének 40. évfordulóját 2014-ben ünnepelt
Kiskörei Vízerőmű, turisztikai főidényben (június 1. és augusztus 31. közötti időszakban), telefonon egyeztetett időpontban vezetővel látogatható 1 órás időtartamban.
Gyere a Tisza-tóra,
ismerd meg hazánk legnagyobb vízügyi létesítményét, s a tó bölcsőjét!
Megtisztelsz, ha tetszett és megosztod vagy elküldöd ismerőseidnek. Sok munkám van benne... Nekem is fontos, hogy tudjam, tetszett-e neked. Megköszönöm, ha jelzed felém azzal a kis tetszik gombbal.
További szépségekért, érdekességekért pedig csatlakozz a facebook oldalamhoz!
Fotó: Pap Ildikó, Lázár Tünde, VT, EWK apartman, Lázár Miklós, 7X Közép-Tiszai Vízügyi Igazgatóság, 2X Lázár Tünde, Közép-Tiszai Vízügyi Igazgatóság, Kiskörei Erőmű, CsTT, Magyar Haltani Társaság, Kasza Sándor, KÖTIVIZIG,
Az írás szerzői jogvédelem hatálya alá esik.